sobota, 5 lipca 2014

CO TO JEST?

Witam wszystkich i w miarę możliwości proszę o rozszyfrowanie  kilku roślin, które rosną w moim ogrodzie.Nie wiem czy zdjęcia  dadzą dostateczną podpowiedź.Sama próbowałam to zrobić ale nic z tego..


To jest pnącze, lub nie? Pędy długie 3-4 m.. zimozielone.Cienkie , listki malutkie. Nie wiem jak kwitnie, bo zawsze plątał mi się po ziemi, dopiero w ub, roku podwiązałam, więc w tym roku chyba dowiem się jak kwitnie. Sam się nie przyczepi do podpór.


Następne pnącze, które bardzo dobrze radzi sobie w  włażeniu na wszystko.a dość wysoki stelaż, ale już wprosiło się na sąsiednie drzewa.Liście wielkości dłoni, a kwiatki zebrane w takie gałązki , prawie białe i bardzo drobniutkie. Na zimę zrzuca liście, łodygi są cienkie, rośnie dość szybko


 To jeszcze liść w  zbliżeniu


To już nie pnącze, ale coś w rodzaju krzewu, tylko że rozrasta się jak   bambus. Co roku ma wiele takich odrostów korzeniowych. Gdybym nie wyrywała to już byłoby tego ojojoj.Liście zaokrąglone wyrastają z łodyżki po5 lub7. 10-15cm. długości.Jeszcze nie kwitł.Zrzuca liście, rośnie w cieniu, nie boi się zimna. Ładny, ale  zaborczy.Niektóre są już 1m. wysokości.
 jakiś malutki iglaczek, ale nie kłuje, jest żółty, ale we wnątrz zielony, rośnie powolutku. Gałązki pokryte łuskami. Może to jakiś żywotniczek?

 To jest krzewiasta hortensja, liście biało obrzeżone, boi się zimna, więc  dopiero w tym roku kwitnie, od wielu lat.Kwiaty bardzo podobne do  hortensji pnącej.

   CO TO JEST?


 Hortensje szaleją, każdego dnia zmieniają kolory. Coś wspaniałego.To dzieje się pierwszy raz w moim ogrodzie

 Liliowce zaczynają kwitnąć, ale kilka z nich choruje. Mają takie twarde pąki które nie rozwijają się
 To jest gałazka gledicaji trójcierniowej
 To m ój "dziwak"
 Tu dużo pięknego zapachu. Ta kępa floksów  wystarczy na cały ogród.

7 komentarzy:

 1. Witaj Stasiu! Obejrzałem Twoje "anonimy" ale chyba nie będę w stanie Ci pomóc ;( To drugie pnącze wygląda trochę jak jakaś odmiana chmielu, ale to pewnie nie jest to :( U nas od rana żar leje się z nieba. Mamy prawdziwie upalne lato! Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 2. To drugie rośnie w ogrodzie botanicznym w Poznzniu. Nie było przy nim tabliczki, a nikt z pracującej obsługi nic nie wiedział.. Na dworze piekarnik, to nie dla mnie. W domu chłodek. Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobne liście mają też niektóre winobluszcze pochodzące z Azji (Kaukaz). Może to jakaś samosiejka? Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 4. Witak kochana Stasiu. Niestety nie mogę Ci pomóc w rozszyfrowaniu Twoich wspaniałych roślin ale bez względu na to jaką mają nazwę wszystkie bardzo lubię oglądać. To wspaniała przyjemność "spacerować" po Twoim ogrodzie podziwiając jego ogromną różnorodność :-)
  Pozdrawiam serdecznie z równie upalnej Łodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja niestety też nie pomogę w identyfikacji, nie kojarzę tych roślin ale wyglądają ciekawie - szczególnie to drugie pnącze. A Twoje hortensje Stasiu - bez uroku!!! Są cudowne.
  U nas też upał niemiłosierny. Wróciłam z pracy i nawet nie mam odwagi wyjść na zewnątrz, może wieczorem. Róże trzeba powycinać bo szybko przekwitają.
  Tak na prawdę to nie ma kiedy popracować spokojnie w ogrodzie bo albo leje albo praży. Gdzie to nasze umiarkowane lato?
  Przesyłam buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Stasiu, i znowu tyle ciekawych roślin, to pnącze o liściach wielkości dłoni może być miesięcznikiem kanadyjskim albo dahurskim., za to hortensje są przepiękne:)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej a to moje propozycję co do roślinek :-) Słonisz srebrzysty, winorośl japońska, sumak pnący cyprysik groszkowy filifera :-) Sprawdź czy się choć jedno zgadza :-)

  OdpowiedzUsuń