sobota, 16 lutego 2013

CZYSTY BŁĘKIT.

Chciałam zatytułować wielki błękit , ale sadzę że nie wolno tego robić.Jest to tytuł przynależny filmowi i właśnie przez to postanowiłam  zadać pytanie jaki my chodzący po ziemi mamy błękit.Film oglądałam kilka razy dla aktora J.RENO no i dla scen , a właściwie prawie całej akcji odbywającej się w wodzie, bardzo głębokiej wodzie. Ten wielki błękit jest dostępny tylko bardzo niewielkiej grupie ludzi, pasjonatom- nurkom. Tak poza nawiasem to mój syn należy do tych nielicznych.My chodzący po ziemi mamy też swój wielki błękit- letnie , bez jednej chmurki niebo. Nie możemy tego dotknąć, zanurzyć    się w nim , ale możemy położyć się na trawie i patrzeć aż po horyzont.W przyrodzie są mniejsze błękity, takie całkiem malutkie i wcale nie ma ich tak dużo.Czysty błękit  w odcieniach jaśniejszych lub ciemniejszych nie występuje często.Po za błękitnymi oczami  taki kolor ma niewielka grupka roślin.
Na pewno przedstawicielem ich jest nasza niepozorna niezapominajka. Kto raz zobaczył  tego kwiatka nie  zapomni o nim nigdy. Może stąd nazwa?.
Bardzo podobna do niej jest ułudka, tylko odrobinkę ciemniejsza, ale wielkość kwiatka i kształt taki sam. Cała roślinka jest natomiast dużo mniejsza.
Brunera również kwitnie jak poprzednie, ale cała jest inna, przede wszystkim ma piękne duże liście. Są również brunery kwitnące zupełnie inaczej.
Błękitnymi kwiatkami pochwalić się może ołownik. Uprawiam go w pojemniku i ma on takie "lepiące "się kwiaty.
Jednego roku przytrafiły mi się takie błękitne bratki, niestety zaginęły. Jakoś późnij nie spotkałam ich w sprzedaży, a szkoda, bo wyglądały naprawdę pieknie.
Mam u siebie małe iryski, tylko wydaje mi się że one nie są czysto błękitne, raczej podchodzą pod popiel, tak jak niektóre  ostróżki.
Nie należy zapomnieć o lnie, tym przemysłowym. Jego  kwiatki kształtem są podobne do niezapominajek.
Błękitne są niektóre krokusy.
Prusznik, który nie chciał u mnie rosnąć, też był błękitny.
 Chcę jeszcze raz wyjaśnić ,że chodzi mi o  błękit a nie o kolor niebieski.
 Proszę wszystkich którzy będą czytać tego bloga, napiszcie o znanych Wam roślinach kwitnących na błękitno.Nie umiem wytłumaczyć dlaczego , ale ten kolor kojarzy mi się z łagodnością, niewinnością, spokojem, wyciszeniem, ze wszystkim tym czego tak zaczyna brakować ludziom w dzisiejszych  zagonionych czasach,
Ponieważ rośnie u mnie dużo niezapominajek więc w maju mogę z powodzeniem obchodzić  DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI propagowany  przez prezenterów pogody w telewizji.Polecam.

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam kolor błękit jest cudowny a zwłaszcza na niebie a niezapominajka to śliczny kwiat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bo błękit w kwiatach, to tak jakby patrzeć na niebo w dole, nie trzeba zadzierać głowy do góry. W ubiegłym roku posiałam jednoroczną czarnuszkę damasceńską i niektóre kwiatki były w odcieniach błękitu, inne niebieskie, a jeszcze inne różowe, ale błękitne najbardziej przyciągały wzrok:))
  Pozdrawiam serdcznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Błękit kojarzy mi się z poezją i kolorem oczu malutkiego dziecka. Może jeszcze niebo chociaż tak jak zauważyłaś, rzadko bywa naprawdę błękitne. Szukam szybko w pamięci błękitu w ogrodzie ale poza niezapominajkami przychodzą mi na myśl tylko czarnuszki, o których wspomniała Bustani. Chociaż nie, gapa ze mnie - mam clematisa o nazwie "Błękitny anioł" (muszę pokazać zdjęcia na blogu) i wczesno-wiosenną cebuliczkę, ale nie znam nazwy. Wydaje mi się, że ta zima trwa już zbyt długo, zaczynam zapominać co u mnie rośnie. Pozdrawiam Cię Stasiu serdecznie i dziękuję za odwiedziny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To znowu ja! Trafiłam ostatnio na stronę u Ilonki z mnóstwem schematów na haft krzyżykowy o temetyce wielkanocnej i pomyślałam Stasiu o Tobie. Może coś Ci się spodoba? http://handmadekursytutoriale.blogspot.com/2013/02/haft-krzyzykowy-duzo-wielkanocnych.html
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 4. Stasiu masz wrażliwe serce - bije to z tego tekstu :)
  Niezapominajki hmm, ułudkę sama posiadam chociaż o tym fakcie dowiedziałam się dopiero w zeszły roku a tak pięknie kwitła i zapomniałam co to za kwiat. W moim ogrodzie do błękitu mogę przyrównać barwinek (chociaż teraz zastanwiam sie czy to nie jest fioletowy) i niektóre dzwonki. Błękitny jest kolor w moich krokusach - na tym jest koniec błękitu w moim ogrodzie :) Więcej w nim żółci i zieleni oraz bieli :)

  OdpowiedzUsuń